CEBIT (MART 2014)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

CEBIT / HANNOVER/ALMANYA

10-14.03.2014
Bilişim
Fuar Hakkında

Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen “CeBIT 2014” Uluslararası Bilişim Teknolojileri Fuarı, dijital sanayiinin uluslararası alanda en fazla bilinen ve talep gören fuarıdır. Fuarda bilişim dünyasında, donanım, yazılım ve hizmet sektöründe meydana gelen en son gelişmeler sergilenmektedir.

70'den fazla ülkeden 3.500’den fazla şirketin ürün ve hizmetlerini sergilediği “CeBIT 2014” Uluslararası Bilişim Teknolojileri Fuarı’nı 300 binden fazla kişi ziyaret etmiştir. Fuar kapsamında konferanslarda 1.000’den fazla uluslararası konuşmacı söz almıştır. Ziyaretçilerin % 75’ini karar alma yetkisine sahip üst düzey yöneticiler oluşturmuştur. Fuar, teknoloji alanında rekabet eden yüzlerce katılımcı firmanın sergiledikleri yeni ürünleri, yazılımları ve hizmetleri karşılaştırma imkanı yakalamak ve iş bağlantıları kurmak için katılımcılara olanaklar sunmuştur.

Kurum / Firma Ziyaretleri

1990 yılında kurulan BTEU (Avrupalı-Türk İşadamları Birliği), Avrupa’daki Türk kökenli işyerleri ve serbest meslek sahiplerinin kurmuş olduğu ve onları çeşitli platformlarda temsil eden bir birliktir. Avrupa kamuoyunda ekonomik performansların yanı sıra, sosyal etkileri de artan Türk işverenler güçlerini BTEU kanalı ile birleştirmektedirler. 1990'lı yıllarda Almanya'da kurulan ilk Türk işverenler derneklerinden biri olan BTEU yaptığı çalışmalarla gerek Avrupa, gerekse de Türk kamuoyunda etkin ve saygın bir kurum olarak yerini almıştır.

BTSO heyetinin BTEU ziyareti kapsamında Almanya’da faaliyet gösteren 18.000 Türk işletmesinin hizmet alanlarının gün geçtikçe genişlediği ve Türklerin birçok kurumda kıdem olarak yükseldiği ve politikada yer aldığı belirtilmiştir. Yapılan görüşmede Bursa, BTSO ekonomisi, BTSO organizasyonuyla üyelerin yurt dışı fuarlara katılımlarının teşviki amacıyla yürütülen çalışmalar ve Bursa’da kurulması planlanan Yazılım Vadisi projesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Toplantıda karşılıklı iş hacminin ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak her iki kurumun üyeleri arasında işbirliği olanakları da görüşülmüştür.

HANNOVERIMPULS GmbH, Hannover şehri ekonomi geliştirme kuruluşudur. Kuruluşun ana misyonu, bölgede işletmelerin kurulması, büyümesi ve yerleşmesini desteklemektir. Bu misyon çerçevesinde Hannover bölgesinde özellikle büyüme, yenilik ve istihdam potansiyeli güçlü olarak bilinen otomotiv, enerji, bilgi ve iletişim teknolojisi, biyolojik bilimler ile optik ve üretim teknoloji sektörlerine ağırlık verilmektedir.

Ekonomik kalkınma ve uluslararası işbirliği amacı güden Niedersachsen Global GmbH ve HANNOVERIMPULS GmbH’nın ortak projesi olan Türk-Alman Business Center, Türkiye ve Almanya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalar yürütmektedir.

BTSO heyetinin HANNOVERIMPULS GmbH ziyareti kapsamında, Türk-Alman Business Center yetkilileri de bulunmuşlar ve Türkiye ile ilişkilere özel önem verildiğini ifade etmişlerdir. Yapılan görüşmede Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Avrupa pazarına açılmak isteyen Türk firmalara sağladığı olanaklar (1 yıl boyunca firmalara ücretsiz ofis tahsisi, donanım desteği, avukat, noter hizmeti, çalışma ve oturma izni alınması, pazar araştırması, marka geliştirme, personel bulunması ve vize işlemleri konusunda destek) üzerinde durulmuş ve Bursa, BTSO ekonomisi, BTSO organizasyonuyla üyelerin yurt dışı fuarlara katılımlarının teşviki amacıyla yürütülen çalışmalar ve Bursa’da kurulması planlanan Yazılım Vadisi projesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

HANNOVERIMPULS GmbH ziyaretinde Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. yetkilileri de hazır bulunmuş ve Türkiye’de düzenlenen CeBIT ve diğer fuarlar kapsamında işbirliği olanakları görüşülmüştür.

Alman Bilgi Teknolojileri, Telekomünikasyon ve Yeni Medya Federal Derneği BITKOM e.V., Almanya’da sektörde 2.100’den fazla firmayı temsil etmektedir. Dernek, dijital dünyanın önde gelen firmalarını biraraya getirerek işbirliği ve etkileşim platformları sunmaktadır.

KOSGEB Başvuru Formu’nda yer almamasına rağmen, dernek yetkilileri ile biraraya gelinmiş ve yapılan görüşmede BTSO ve Bursa firmaları tarafından bilişim alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve olası işbirliği olanakları üzerinde durulmuştur.