PRODEXPO (ŞUBAT 2017)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

PRODEXPO 2017 / MOSKOVA/RUSYA

06-09.02.2017
GIDA

Fuar hakkında

PRODEXPO FUARI
Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı desteği ve Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde düzenlenen ve yiyecek ve içecek sektöründe Rusya Federasyonu ve Doğu Avrupa’nın alanındaki en büyük fuarı olan PRODEXPO, 20 yıldan daha fazla bir süredir her yıl düzenlenmektedir. 90.000 m2’lik fuarda 67 ülkeden 2.000’den fazla katılımcı yer almıştır.

Fuarda gıda, içecek ve gıda hammaddeleri vb. alanında ürün ve hizmetler sergilenmiş olup fuar kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 26 ülke pavyonu da yer almıştır.

Web Sitesi: http://www.prod-expo.ru/  

Ürün Grupları: Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yağlar, içecekler, kuruyemiş, unlu mamuller, tahıllı gıdalar, baharatlar, deniz ürünleri, mutfak ekipmanları, helal gıda, donmuş ve taze meyve ve sebze

 

Kurum ziyaretleri

MOSKOVA TİCARET VE SANAYİ ODASI

Moskova küresel şirket ve bankaların, medyanın ve diplomatik ve ticari misyonların yer aldığu ululslararası bir iş merkezidir. En büyük uluslararası şirketlerin % 60’ının Moskova’da temsilciliği bulunmaktadır. Bu da Moskova’yı dünyanın ilk on iş merkezinden biri konumuna getirmektedir. Moskova, Rusya Federasyonu’nun iş ve finans merkezidir. Ülkede kayıtlı işyerlerinin % 15’ten fazlası Moskova’da faaliyet göstermektedir. Son beş yıl içinde Moskova’daki işyeri sayısı %20 artmıştır.

1991 yılında kurulmuş olan Moskova Ticaret ve Sanayi Odası’nın  amacı, Moskova iş dünyasına destek olmak, Moskova’da girişimciliği teşvik etmek ve iş dünyası ve resmi makamlar arasındaki verimli işbirliğinin tesis edilmesine katkıda bulunmaktır.

Moskova Ticaret ve Sanayi Odası’nın halihazırda farklı sektör ve ölçekte 3.500’den fazla üyesi bulunmaktadır.

BTSO heyetinin Moskova Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde Moskova’nın ekonomik yapısı, Türk-Rus ekonomik ve ticari ilişkileri ve karşılıklı işbirliği olanakları üzerinde durulmuştur.

Bu kapsamda görüşmede, Türkiye’de düzenlenen fuarlar hakkında ilgili Rus makam ve firmalarına bilgi verilmesi, yabancı yatırımcıların Rusya’da iş yapmaları için verilen hizmetler ve teşvikler, Moskova Ticaret ve Sanayi Odası’nın verdiği hizmetler, Bursa’da düzenlenen fuarlar ve Bursa’dan Rusya’yı ziyaret edecek olan heyetler hakkında bilgi paylaşımı üzerinde durulmuştur.
 

FOOD CITY

Programımızda bulunmamasına rağmen, ziyaretimizin son gününde Moskova’daki toptan gıda dağıtım merkezi olan FOOD CITY ziyaret edilmiştir.

Moskova’nın ilk tarım / gıda kümelerinden biri olan FOOD CITY, 91 hektar üzerine kurulmuş olup 346.500 m2 perakende satış alanına, 300.000 m2 modern depo alanına ve 31.000 m2 ofis alanına sahiptir.

FOOD CITY’de et, balık, süt ve süt ürünleri, yarı mamul ürünler, unlu gıdalar, meyve ve sebze, tütün ürünleri, çiçek, bebek gıdası, hayvan yemi vb. birçok ürün grubu yer almaktadır.

Heyetimizin FOOD CITY ziyaretinde merkezde yer alan firmalar, ürün gruplarına göre ziyaret edilmiş ve yetkililerle görüşmeler gerçekleşmiştir.
 

Program Hakkındaki Düşünceler

Söz konusu program Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini, düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve yurtiçi & yurtdışı pazar paylarını arttırmak amacıyla düzenlenmiştir ve 2 ülke arasındaki ekonomik gelişmelere katkı sağlamıştır.

Bahse konu Yurtdışı İş Gezisi kapsamında uçak bileti ve konaklama dışındaki masraflar BTSO tarafından karşılanmıştır.