Heimtextil Fuarı’na Bursa İmzası

09.Ocak.2020


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Küresel Fuar Acentesi Projesi, 2020 yılının ilk fuar organizasyonunu ev tekstili sektörünün kalbinin attığı Heimtextil Fuarı’na gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Heimtextil Fuarı’nda 111 Bursalı firmanın stant açtığını belirterek, “Bursa’mız ev tekstilindeki performansı ile dünya ligindeki konumunu her geçen dönem güçlendiriyor.” dedi.

Bursalı firmalar, BTSO’nun Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında dünyanın en önemli fuar organizasyonlarını incelemeye devam ediyor. Son 7 yılda üyelerini 190’a yakın fuar organizasyonuyla buluşturan BTSO, yeni yılda ilk fuar programını ev tekstili sektörünün en önemli buluşmaları arasında gösterilen Almanya Frankfurt Heimtextil Fuarı’na düzenledi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Küresel Fuar Acentesi’nin Bursa’nın ihracat odaklı büyüme hamlesine ivme kazandırdığını söyledi.

DÜNYA LİGİNDE BURSA’NIN BAŞARISI ARTIYOR

Başkan Burkay, Küresel Fuar Acentesi’nin yanı sıra UR-GE ve Ticari Safari programlarının katkısıyla Bursa’daki ihracatçı firma sayısının son 7 yıllık dönemde 1.500’den fazla artış kaydettiğini dile getirdi. Heimtextil’de 111 Bursa firmasının yer almasının kentin dünya ligindeki güçlü konumunun bir ispatı olduğunu ifade eden Başkan Burkay, “Fuarda Türkiye’den 350’ye yakın firma yer alıyor. Türkiye’den en fazla stantlı katılım sağlayan kent 111 firma ile Bursa. Bursamız ev tekstili sektöründe hem Türkiye’de hem de dünyada en önemli oyunculardan birisi olmayı sürdürüyor.” dedi.

“2020 HEDEFİNE İHRACAT RAKAMLARIYLA ULAŞACAĞIZ”

BTSO Başkanı Burkay, 65 ülkeden 3 bini aşkın yabancı firmanın yer aldığı Heimtextil Fuarı’nda Bursalı firmaların AR-GE ve tasarım ekipleriyle hazırladığı son koleksiyonları dünyadaki alıcılarla buluşturduğunu kaydetti. Yılın ilk fuarı olan Heimtextil’in tekstil sektörünün yeni ihracat bağlantıları kurması açısından önemli olduğunu kaydeden Başkan Burkay, “Fuarın üyelerimize ve sektör temsilcilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 2020 yılında 50’ye yakın fuarı takvimimize aldığımız Küresel Fuar Acentesi projemiz ile de sektörlerimizin ihracat odaklı büyümesine destek olacağız.” diye konuştu.

SEKTÖRÜN LİDER FUARLARINDAN BİRİSİ

BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkanı Necip Şahin, Almanya Heimtextil’in Evteks ve Şangay Ev Tekstili Fuarı gibi sektörün kalbinin attığı en önemli organizasyonlarından biri olduğunu vurguladı. Heyet olarak fuarda stant açan Bursalı firmaları ziyaret ettiklerini de dile getiren Şahin, “Fuar, Bursalı firmalar için ayrı bir öneme sahip. Kentimiz, en fazla katılım gösteren kentlerden biri. Bursa iş dünyası olarak mutlaka ihracat kanallarımızı genişletmeliyiz. Sadece Avrupa değil, Afrika ve Güney Amerika gibi noktalarda da dış ticaret hacmimizi artırmamız gerekiyor. Özellikle Odamızın firmaların ihracatını artırmaya dönük projeleri ile iş dünyamız önemli başarılar elde ediyor.” şeklinde konuştu.

HEIMTEXTİL’E BURSA İMZASI

Heyet Başkan Yardımcısı Fatma Ayyıldız ise yurt dışı fuar programlarının Bursalı firmalara yeni ufuklar kazandırdığını belirterek, “Katılımcı firmalarımız yeni kreasyonlarını bu fuarda görücüye çıkardı. Gerek ürünlerimizin kalitesi gerekse de sunumuyla firmalarımız fuarda kalitesini gösterdi. Fuarın sektörümüzün ihracatına daha fazla ivme kazandırmasını diliyorum.” dedi.