Bursa Firmaları ABD’nin En Büyük Otomotiv Yan Sanayi Fuarı’nda

04.Kasım.2021


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye’nin ihracat odaklı kalkınma hedefleri doğrultusunda üyelerini dünyanın en prestijli fuarlarıyla buluşturmayı sürdürüyor. BTSO üyeleri, Küresel Fuar Acentesi (KFA) projesi kapsamında 40 firmadan yaklaşık 60 kişilik heyetle ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Automotive Aftermarket Products Expo (AAPEX - 2021) Fuarı’na katıldı. BTSO üyeleri, 2 trilyon doları aşkın küresel otomotiv satış sonrası endüstrisini temsil eden fuarda, yeni ürünlere, iş çözümlerine ve işbirliği fırsatlarına odaklandı.

 

Küresel Fuar Acentesi ile bugüne kadar 200’den fazla yurt dışı iş gezisi programı düzenleyerek Bursa’nın dış ticaret performansına katkı sağlamayı sürdüren BTSO, dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda bulunan ABD’ye temaslarını artırdı. Türkiye’nin en önemli hedef pazarları arasında bulunan ABD’nin farklı bölgelerinde gıda, tekstil ve mobilya sektörlerinde son 2 ayda düzenlenen Franchise Expo, LA Textile ve High Point gibi fuarlara BTSO organizasyonuyla katılan Bursa iş dünyası temsilcileri, şimdi de 2 milyar dolarlık küresel otomotiv yenileme pazarı endüstrisini temsil eden AAPEX 2021 Fuarı’nda yer aldılar. Otomotiv yan sanayi sektöründe yeni ürünler, iş çözümleri ve ağ oluşturma fırsatları sunan AAPEX – 2021, 40’ı aşkın ülkeden yaklaşık 700 stantlı katılımcıyla gerçekleştirildi. Fuarda, otomotiv iç-dış aksesuarlarından soğutuculara, otonom araçlardan pillere, fren sistemlerinden araç bilgisayarlarına kadar yüzlerce ürün ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

 

“ABD PAZARINDAKİ ETKİNLİĞİMİZİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD’nin ihracatçılar için kritik bir hedef pazar konumunda olduğunu söyledi. Söz konusu pazara ihracat yapmak veya pazar payını artırmak isteyen firmaların, bu pazara yönelik birçok dış pazardan farklı olarak etkili stratejiler geliştirmesi gerektiğini ifade eden Şener, “Bursa iş dünyası olarak bizler de ABD pazarındaki etkinliğimizi artırmak istiyoruz. ABD, 11 milyon adet ile dünyanın en büyük motorlu araç üreticileri arasında yer alıyor. ABD, aynı zamanda yıllık 17,5 milyon adetlik büyük bir iç pazara da sahip. Ülkenin otomotiv ithalatı 2020 yılında 354 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 3 yıldır ülkemizden ABD pazarına yapılan otomotiv endüstrisi ihracatı 1 milyar seviyesinde gerçekleşse de sahip olduğumuz potansiyel ve pazarın büyüklüğüyle bu rakamı çok daha yüksek seviyelere taşıyabiliriz. Buna istinaden Bursa iş dünyası olarak ABD’ye son 2 ayda 4 farklı iş gezisi organizasyonu düzenledik. Ticari hayatın da normalleşmeye başlaması ve yurt dışı iş gezisi organizasyonlarımızla firmalarımızın ABD pazarında çok daha etkin bir konumda yer alacağına inanıyoruz.” dedi. 

 

“ÜRETİCİLERİMİZİN UFKU AÇILIYOR”

BTSO Meclis Üyesi Ömer Eşer de pandemi koşulları nedeniyle yaklaşık 2 yıllık bir aranın ardından ABD öncülüğünde açılan fuarların firmaların dış ticaretine önemli katkı sağlayacağını söyledi. BTSO’nun kentin ihracatçı kimliğini farklı projelerle desteklediğine işaret eden Eşer, “İmalatçımızın, üreticimizin ufkunun açılması gerekiyor. Bu noktada cesaretlendirilmeleri yurt dışında başarıya ulaşmaları açısından çok büyük önem taşıyor. Ayrıca, ihracatçı firmalar olarak ABD gibi dünyanın en büyük pazarlarında da yerimizi almamız lazım. Bu kapsamda yaptığı çalışmalarla ihracatçılarımızı destekleyen BTSO Yönetim Kurulu’muza teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu. 

 

“ABD PAZARINDAKİ ETKİNLİĞİMİZ ARTIYOR”

Gasan Gazlı Amortisör Firması Dış Ticaret Sorumlusu Burak Aras, ABD pazarında ürünlerinin bulunduğunu belirterek, “Buraya hem dolaylı hem de doğrudan ihracatımız mevcut. Ancak Las Vegas’ta bugüne kadar hiç ticari birlikteliğimiz yoktu. Yaptığımız anlaşmayla artık ABD’nin batısında da önemli bir ticaret bağlantısı oluşturduk. Bu da BTSO sayesinde oldu. BTSO Yönetim Kurulu’muza bu vesileyle teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi. 

 

KOSGEB VE BTSO’DAN FUAR DESTEĞİ

BTSO üyeleri, ABD temasları kapsamında Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz ve Los Angeles Ticaret Ateşesi Yavuz Mollasalihoğlu'nun organizasyonunda West Los Angeles Ticaret Odası ile bir araya gelerek, ABD’deki yatırım ve işbirliği fırsatlarına ilişkin bilgiler aldı. BTSO üyeleri ayrıca yine otomotiv yan sanayi sektöründe AAPEX ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen SEMA Fuarı’nı da inceleme fırsatı buldu.  

Fuara BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan ile BTSO Meclis Üyeleri Ömer Eşer, Yusuf Ertan, Erol Dağlıoğlu, Bülent Şener ve otomotiv yan sanayi sektör temsilcileri katıldı.

BTSO   organizasyonuyla gerçekleştirilen ABD Yurt Dışı İş Gezisi Programı’na katılan firmalar, KOSGEB’den 10.000 TL’ye, BTSO’dan da 1.000 TL’ye kadar destek alabiliyor.