Bursa İş Dünyasından KFA ve UR-GE Projeleriyle Avrupa Seferi

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
05.Ekim.2017


Bursa iş dünyası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Avrupa seferine çıktı. BTSO tarafından yürütülen Küresel Fuar Acentesi, Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projeleri (UR-GE) ve Gelecek İçin Kayda Değer Projesi kapsamında Bursa iş dünyası temsilcileri Almanya, Fransa ve İtalya’da önemli organizasyonlara katıldı.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası düzenlediği yurt dışı organizasyonlarla Bursalı firmaların rekabetçiliklerini güçlendirmeyi sürdürüyor. Dört ayrı heyetle Almanya, Fransa ve İtalya’da önemli temaslarda bulunan BTSO üyeleri, yeni işbirliklerinin temellerini atarak Bursa’ya döndü. Makine sektörü temsilcileri Küresel Fuar Acentesi ve Makine UR-GE’si kapsamında Almanya Hannover’de düzenlenen EMO 2017’ye, mücevherat sektörü temsilcileriyse Küresel Fuar Acentesi kapsamında İtalya’nın Vicenza kentinde düzenlenen Vicenzaoro Kuyumculuk Fuarı’na katıldı. Kompozit sektörü temsilcileri, Kompozit UR-GE Projesi kapsamında ikinci yurt dışı pazarlama faaliyetini Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirirken, kayıtdışı istihdamı azaltmak adına sürdürülen GEKAD Projesinde ise Fransa’ya giden BTSO heyeti Fransa’nın sosyal güvenlik sistemi üzerine incelemelerde bulundu.

 

BURSALI MAKİNECİLER 55 KİŞİLİK HEYETLE EMO 2017’DE

Makine sektörü temsilcileri, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen ve metal işleme sektöründe dünyanın önde gelen fuarları arasında yer alan ve 45 ülkeden 2 bin 214 firmanın ürünlerini sergilediği EMO 2017’ye katıldı. BTSO Meclis Üyesi Şinasi Güneş başkanlığındaki 55 kişilik BTSO heyeti fuar ziyaretinin yanında ayrıca bir dizi etkinliğe katıldı. Düzenlenen ikili iş görüşmeleri organizasyonunda Alman makine üreticileriyle ticari işbirliklerinin yolunu arayan firmalar, Hannover Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileriyle de tanışma toplantısında bir araya geldi. BTSO heyeti son olarak ise Almanya’nın en önemli makine ithalatçıları arasında yer alan Knuth firmasının Hamburg’daki tesislerini inceledi. Fuar ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Heyet Başkanı Şinasi Güneş, EMO 2017’de, sektördeki son gelişmeleri yakından görme fırsatı bulduklarını ifade etti. Fuarın Türk-Alman ilişkilerinin gerginleştiği bir dönemde yapıldığını anımsatan Güneş buna karşın Alman iş dünyası temsilcileriyle olumlu temaslar kurduklarını da sözlerine ekledi.

 

KOMPOZİT UR-GE’SİNDE ROTA ALMANYA

Kompozit sektörü temsilcileri de Kompozit UR-GE Projesi kapsamında ikinci yurt dışı pazarlama faaliyetini Almanya’da gerçekleştirdi. Kompozit Küme Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karahan başkanlığındaki 23 kişilik BTSO heyeti, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta önemli organizasyonlara katıldı. Avrupa’nın en kapsamlı kompozit fuarları arasında yer alan Composites Europe’u ziyaret eden firmalar ayrıca fuar alanında özel olarak oluşturulan B2B alanında Almanya’nın önde gelen firmalarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Fraunhofer Kimyasal Teknoloji Enstitüsü, Alman Elyaf ve Tekstil Enstitüsü ve Compositence firmasında da incelemelerde bulunan heyet, Türkiye’nin Stuttgart Ticari Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu’nu da ziyaret etti. Yurt dışı pazarlama faaliyetini değerlendiren Heyet Başkanı Mehmet Karahan, firmaların verimli bir organizasyon geçirdiğini belirtti. Birçok firmanın işbirlikleri için önemli bir zemin oluşturduğunu kaydeden Karahan, Kompozit UR-GE’si kapsamında Ekim ayında gerçekleştirilecek Türk Kompozit Zirvesi alım heyeti organizasyonu ile Bursa Endüstri Zirvesi kapsamında gerçekleştirilecek olan alım heyeti organizasyonu için de Alman firmalarını Bursa’ya davet ettiklerini ifade etti.

 

BURSA MÜCEVHERAT SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İTALYA’DA

Bursa mücevherat sektörü temsilcileri BTSO Meclis Üyesi Mithat Rızvanoğlu’nun Heyet Başkanlığında İtalya’da düzenlenen Vicenzaoro Kuyumculuk Fuarı’na katıldı. Mücevher modasına dair trend tasarım ve koleksiyonların görücüye çıktığı fuarda ikili iş görüşmelerine de katılan Bursalı firmalar ayrıca mücevherat sektörüne yönelik makine üretimi gerçekleştiren FrancoFranco firmasının üretim tesislerini inceledi. Bursalı firmalar İtalya’daki son organizasyonlarını ise Confartigianato Vicenza’yı ziyaret ederek gerçekleştirdi.

 

GEKAD’DAN FRANSA’YA İNCELEME

BTSO tarafından kayıt dışı istihdamı azaltmak adına başlatılan GEKAD’da ise proje paydaşları ve kayıtdışı ekonomiyle mücadeleye katkı koyan 5 firma temsilcisinin yer aldığı 12 kişilik BTSO heyeti, Avrupa’da kayıt dışı istihdamın en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Fransa’nın sosyal güvenlik sistemi üzerine incelemelerde bulunan heyet, Fransa Aile Yardımları Sigortaları Birliği URSSAF’ın yetkilileriyle de bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. GEKAD Proje Koodinatörü Dr. Mustafa Hatipoğlu, Fransa’daki incelemelerin kendileri için son derece faydalı geçtiğini söyledi. Fransa’da kayıt dışı oranının düşük olmasındaki en önemli etkenin hapis cezasına varan ağır cezai yaptırımlar olduğunu belirten Hatipoğlu, çalışanların da kayıt dışı ekonomi konusunda yüksek bir bilince sahip olduğunu ifade etti.

 

Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında düzenlenen yurt dışı iş gezilerine katılan firmalara BTSO 1.000 TL’lik destek sağlarken KOSGEB de proje kapsamındaki organizasyonlara katılan firmaların ulaşım, konaklama, tercümanlık, rehberlik ve fuar giriş ücretleri için yüzde 50 oranında yakın ülkelerde 3.000 TL, uzak ülkelerde ise 5.000 TL’ye kadar destek sağlıyor.

Bursa İş Dünyasından KFA ve UR-GE Projeleriyle Avrupa Seferi
Bursa İş Dünyasından KFA ve UR-GE Projeleriyle Avrupa Seferi