Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
25.Temmuz.2017


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) heyeti, Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle ve BTSO destekleriyle açılışı gerçekleştirilen New York Türk Ticaret Merkezi’ni inceledi. ABD ekonomisinin kalbi olan New York Manhattan bölgesinde ve Empire States’in hemen yanında olan merkez, Bursalı firmaların global pazarda etkin bir oyuncu olmasını sağlayacak.

BTSO, Bursalı firmaların dünya ekonomisine yön veren marka şehirlerdeki konumunu güçlendirmeyi sürdürüyor. BTSO’nun destekleriyle New York’un en işlek bölgelerinden biri olan 5. Cadde’ye yakın bir konuma sahip olan Türk Ticaret Merkezi, Türk firmalarının ABD pazarındaki etkinliğini artırma hedefiyle açıldı. Ev tekstili, halı, konfeksiyon ve iş kontratları sektör temsilcilerinin yer aldığı merkezin Türkiye’nin Amerika kıtasındaki ihracat potansiyeline önemli katkı sağlaması bekleniyor. Merkezin 2 katında BTSO imzası bulunuyor. Söz konusu iki katta tekstil ve iş kontratları sektöründe faaliyet gösteren 14 firma yer alıyor.

“TİCARETTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

BTSO heyeti New York’ta yer alan Türk Ticaret Merkezi’nde incelemelerde bulundu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ticaret merkezlerinin Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda şirketlerin dünyaya açılmasını sağladığı söyledi. Dünyada ticaretin kurallarının değiştiğini, 20 yıl önceki gibi eline bavul alıp ülke ülke gezme devrinin kapandığını dile getiren BTSO Başkanı Burkay, Ekonomi Bakanlığı’nın ihracat noktasında sunduğu desteklerin firmaların dünyaya açılması için fırsat olduğunu dile getirdi.

“POSTA KUTUSU FİYATINA SHOWROM”

İbrahim Burkay, bir ülkede ciddi bir  aktör olmak için o pazarda mutlaka yerel oyuncu kimliği kazanılması gerektiğinin altını çizdi. Bu merkezlerle firmaların hedef pazarlarda yerleşik bir düzene sahip olacağını ifade eden Burkay, “Sektör temsilcilerimiz, New York’taki merkezimizde yeni müşteriler kazanarak, ihracatlarını artıracak. Merkezimiz aynı zamanda Empire States binasına yakın bir konuma sahip. Bugün dünyada birçok firma, bu bölgede yer almak için adeta yarışıyor. Birçok yabancı şirket, bu bölgede adresi olması için sadece posta kutusu satın alıyor. Bakanlığımızın maddi destekleriyle firmalarımız, posta kutusu maliyetıne burada showroom sahibi oluyor. Bu destekler firmalarımız için büyük fırsat” dedi.

“BURADAKİ FİRMALARIN İHRACATI YÜZDE 80 ARTACAK”

BTSO Başkanı Burkay, Ekonomi Bakanlığı tarafından bu merkezlerin masraflarının hedef ülkelerde yüzde 75’e, diğer ülkelerde ise yüzde 60’a varan oranlarda desteklendiğini belirtti. Bakanlığın her merkez için kira, istihdam ve dekorasyon konularında 2 milyon 350 bin dolara kadar destek sağladığına da dikkat çeken İbrahim Burkay, “İnanıyorum ki firmalarımız en yakın zamanda ihracatlarını daha da artıracak. ABD pazarında ihracatımız yüzde 10 artıyorsa, buradaki firmalarımızın ihracatı yüzde 70-80 artacak. Hedefimiz, Bakanlığımız ve TİM öncülüğünde bu merkezlerin sayısını daha da artırmak” diye konuştu.

“FİRMALARIMIZ HAYAL BİLE EDEMEDİKLERİ ÜLKELERDE OFİS SAHİBİ OLDU”

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala,  Türkiye’nin ABD ile ekonomi ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Merkezin iki ülke arasındaki ihracatın artmasına büyük destek olacağını ifade eden Efkan Ala, “Bakanlığımız, TİM ve BTSO çok önemli bir işe imza atmışlar. Herkese teşekkür ediyorum. Merkezi gördüğümde heyecanlandım. Çok güzel bir konsept kurgulanmış. Bu merkezler ülkemizin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak. Firmalar da merkezden oldukça memnun. Hayal bile etmedikleri ülkelerde artık ofislere sahipler.” ifadelerini kullandı.

“ABD’DEKİ FIRSATLARI GÖRMELİYİZ”

Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, New York’un dünya ekonomisinin başkenti olduğunu belirterek, “Merkezimiz, ülkemiz için büyük önem taşıyor. Artık mesafeler kısaldı. ABD bize uzak değil. Burası büyük bir pazar. Buradaki fırsatları görmemiz lazım. Nüfus ve satın alma gücüne baktığımızda büyük bir ticaret merkezi. Türk Ticaret Merkezi de bu açıdan Türk firmalarının ihracatçı kimliğini daha da güçlendirecek” şeklinde konuştu.

“BÖYLE BİR MEKANA SAHİP OLMAK BİZLERE CESARET VERİYOR”

BTSO Meclis Üyesi Cabir Sökücü, ABD pazarında etkili bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu merkez bizim ABD pazarına açılmamızı sağlayacak” mesajını verdi.

Apolena Tekstil CEO’su Abdullah Şişman da merkezin oldukça prestijli bir konumda olduğunu ifade ederek, “Böyle bir mekana sahip olmak bize büyük cesaret veriyor. Bakanlığımıza, TİM’e ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a  desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

İlay Tekstil’in Pazarlama Müdürü Cemil Parlakay da ABD pazarında güçlenmek için merkezin bir fırsat niteliğinde olduğunu söyledi. Türk Ticaret Merkezi’nin ABD müşterilerine daha rahat ulaşılmasını sağlayacağını kaydeden Parlakay, “Önümüzdeki yıllarda ABD’ye olan ihracatımız daha da artacak” şeklinde konuştu.

Ziyarette, Bursa Milletvekilleri Muhammed Müfit Aydın, İsmail Aydın ve Osman Mesten, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör, DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, Türk Hava Yolları New York Müdürü Cenk Öcal İle meclis üyeleri ve Bursa iş dünyası temsilcileri de hazır bulundu.

Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası
Dünya Ekonomisinin Kalbine ‘BTSO’ Damgası