Bursalı Firmalar Automechanika Dubai Fuarı’nda

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
08.Mayıs.2017


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında Bursalı firmalar Automechanika Dubai Otomotiv Fuarı’nı yakından inceledi. Farklı ürün gruplarının yer aldığı fuarda ikili iş görüşmelerinin de gerçekleştirildiği iş gezisi kapsamında firmalara Dubai’deki ticaret ortamı hakkında da bilgi verildi.

Küresel Fuar Acentesi Projesi ile bugüne kadar 100’ü aşkın fuar organizasyonuyla 4 bini aşkın üyesini buluşturan BTSO, Bursalı firmaların ihracatını artırmaya dönük çalışmalarını sürdürüyor. Makine sektöründe faaliyet gösteren 30’a yakın firma temsilcisi BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener başkanlığında Dubai’de düzenlenen Automechanika Uluslararası Otomotiv Yedek Parça Ve Aksesuarları Fuarı’na çıkarma yaptı.

Otomotiv parça ve bileşenleri, lastikler ve aküler, elektronik sistemler, aksesuarlar, tuning, tamir, bakım, servis istasyonları ve araç yıkama gibi farklı ürün gruplarını bir çatı altında buluşturan fuar sektörün en önemli buluşmaları arasında gösteriliyor. Otomotiv sektöründe Orta Doğu’nun en büyük fuarı olma niteliğini taşıyan Automechanika alıcılar, üreticiler, distribütörler ve tedarikçiler için büyük bir önem taşıyor.

76 Türk firmasının stant açtığı fuarı ziyaret eden BTSO heyeti sektörlerinin bu en önemli buluşmasında son teknolojileri ve yeni ürünleri yakından inceleme fırsatı yakaladı. Fuar alanında gerçekleştirilen B2B etkinliklerine de katılan firmalar yeni iş birliklerinin yollarını aradı. Etkinlikler kapsamında Turkish Business Council kurumunu ziyaret eden BTSO heyeti Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili pazar bilgileri, şirket kuruluşları ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi aldı.

BTSO’NUN PROJELERİ BİZLERİ GURURLANDIRDI
BTSO’nun hayata geçirmiş olduğu projelerden etkilendiklerini ifade eden Turkish Business Council Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Emrem Bursalı firmalara Dubai pazarına girerken dikkat etmeleri gereken konular hakkında sunum gerçekleştirdi. Dubai’nin turizm, perakende, finans ve inşaat gibi sektörlerde önemli bir altyapıya sahip olduğunu belirten Emrem, “Nüfusun büyük bir kısmı diğer ülkelerden geldiği için Dubai nitelikli bir iş gücüne sahiptir. Vergisel avantajlar nedeniyle dünyadaki 500 büyük firmanın 250’sinin head ofisleri burada bulunmaktadır. Kurulan serbest bölgeler aracılığıyla yerel bir partnere ihtiyacınız kalmadan ticaret yapabilirsiniz. Dubai’de firmalar seçtikleri faaliyet alanlarından lisans alarak bu alanda iş yapabiliyor. Dolayısıyla Dubai’de iş yapmak isteyen firmalarımız pazara girmeden önce derslerine iyi çalışmalı” diye konuştu.

FİRMALARIMIZIN İHRACATINA ÖNEMLİ KATKILAR SUNUYOR
Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Küresel Fuar Acentesi Projesi ile 2017 yılına hızlı bir başlangıç yaptıklarını ifade etti. Proje ile 2017 yılının ilk 4 ayında 13 ayrı fuar organizasyonu düzenlediklerini hatırlatan Şener, “Bu organizasyonlarımız firmalarımızın ihracatına önemli katkılar sunuyor. Yılın ilk 4 ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 6,7 artarken, Bursa’nın ihracatı ise yüzde 13,5 artış gösterdi. Yalnızca son 3 yılda kentimize 800 yeni ihracatçı kazandırdık” dedi.

ÜYELERİMİZİ DÜNYAYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ
Otomotiv sektörünün Bursa’nın en önemli sektörleri arasında yer aldığını hatırlatan Cüneyt Şener, “Dünya üzerinde birçok ülkeden katılımcının bulunduğu Automechanika Fuarı uluslararası ziyaretçi profiline sahiptir. Bu anlamda gerçekleştirdiğimiz bu iş gezisinin firmalarımıza önemli kazanımlar sunduğunu düşünüyorum. Fuar ziyaretimizin yanı sıra ikili iş görüşmeleri ile de firmalarımız yeni bağlantılar kurma fırsatı yakaladı. İlk adımları atılan bu bağlantıların gelecekte somut işbirliklerine dönüşeceğine inanıyorum. Ekonomi Bakanlığı’mız ve KOSGEB’in sağlamış olduğu desteklerle üyelerimizi bundan sonraki süreçte de dünyanın önemli fuarlarıyla buluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Bursalı Firmalar Automechanika Dubai Fuarı’nda
Bursalı Firmalar Automechanika Dubai Fuarı’nda
Bursalı Firmalar Automechanika Dubai Fuarı’nda