AUTOMECHANIKA DUBAİ (HAZİRAN 2015)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

AUTOMECHANIKA DUBAİ / DUBAİ/BAE

01-04.06.2015
OTOMOTİV YEDEK PARÇA
Fuar Hakkında

2-4 Haziran 2015 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenen Automechanika Dubai Fuarı Orta Doğu’nun en önemli otomotiv, yedek parça ve aksesuarları fuarıdır.  İlk defa düzenlendiği 2003 yılından bu yana Ortadoğu’nun en büyük otomobil yedek parça fuar organizasyonlardan biri haline gelmiştir.

36.000 metrekare alanda gerçekleştirilen Automechanika Dubai fuarına, 59 ülkeden 1.889 firma katılım sağlamıştır. Ayrıca 30.000’e yakın kişi fuarı ziyaret etmiştir.

Ürün Grupları; Otomotiv Parça ve Bileşenleri, Lastikler ve Aküler, Elektronik Sistemler, Aksesuarlar, Tuning, Tamir, Bakım, Servis İstasyonları ve Araç Yıkama vb.

Kurum / Firma Ziyaretleri

Turkish Business Council 2004 yılında kurulmuş olup, kar amacı gütmeyen ve üye firmalardan oluşan bir kuruluştur. Turkish Business Council, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasındaki ticaretin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Genel Sekreter Doğu Can Temel tarafından karşılanan heyetimize Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai Pazarı hakkında bilgi verilmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri re-export ülkesidir. BAE’ne ihraç edilen bir ürünün nihai tüketim pazarı BAE olacağı gibi, genelde re-export yoluyla üçüncü bir ülke olmaktadır.

BAE içinde kurulu firmalar yabancı ortaklı olabilmektedir. Emirlikler içinde uzun vadeli ticari faaliyet için çoğunlukla limited liability company (LLC) şirket türünü tercih edilmektedir. Bu kapsamda, şirketin en az %51’lik payının yerel ortağa ait olması gerekmektedir.

Yalnızca Dubai’de 21 adet olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 30 civarında serbest bölge bulunmaktadır. Serbest bölgelerde yabancıların %100  sahibi olacağı şirket kurmak mümkündür. Serbest bölgede kurulu bir firma dış piyasadan satın aldığı bir ürünü Emirlik içine satmak istemesi durumunda da Emirlik içinde yerleşik bi acente tayin etmek zorundadır. Serbest bölgeler 3. Ülke olarak değerlendirilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat %5 oranında gümrük vergisine tabidir. Gümrük vergisi ürünün CIF bedeli üzerinden tahsil edilmektedir.

BAE üzerinden üçüncü bir ülkeye re-export edilecek ürün geçici olarak ülkeye ithal edilebilmektedir. Süresi 180 gündür. Gümrüğe re-export amaçlı ithalat olduğu beyan edilmektedir. Süre aşımında ithalat işlemleri uygulanmaktadır.

Turkish Business Council ziyareti esnasında Dubai ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler değerlendirilmiş olup,ziyaretin Dubai pazarına girmek isteyen katılımcılarımız açısından verimli olduğu düşünülmektedir.

Program hakkındaki düşünceler; 

Söz konusu program Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini, düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve yurtiçi & yurtdışı pazar paylarını arttırmak amacıyla düzenlenmiştir ve 2 ülke arasındaki ekonomik gelişmelere katkı sağlamıştır.

Bahse konu Yurtdışı İş Gezisi kapsamında uçak bileti ve konaklama dışındaki masraflar BTSO tarafından karşılanacaktır.