TECHTEXTIL (MAYIS 2015)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

TECHTEXTIL / FRANKFURT / ALMANYA

04-06.05.2015
TEKNİK TEKSTİL
Fuar Hakkında

Techtextil Fuarı, 1986 yılından beri her iki yılda bir Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenmektedir. Techtextil Fuarı, Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi akınına uğrayan teknik tekstil sektörünün en eski ve en merakla beklenen fuarıdır.

Kapsadığı Alanlar; Örgü, Kimyasal Elyaf, Kaplamalı Tekstil, Kaplama Malzemeleri, Kompozit Malzemeler, Bileşik Tekstil, Sanayi Amaçlı kumaşlar, Spor, Elyaf malzemeler, Elyaf, Örme Kumaş, Malzeme kumaşlar, Membran sistemleri, membranlar Teknolojisi, Sigara Wovens, Sivil Dokuma Teknolojisi, Plastik, Prepregler, Koruyucu Giyim, hammadde, Güçlendirici Tekstil Yenileyici, Takviye, Tekstil Terbiye Makineleri, Tekstil Makineleri, Tekstil Malzemesi, Tekstil İşleme, tek yönlü örgüleri, Dokuma Kumaş, İplik Yüzey Montaj Teknolojisi

Techtextil fuarını, 1.400’e yakın firma katılım sağlamıştır. Ayrıca 30.000’e yakın kişi fuarı ziyaret etmiştir.

 
Kurum / Firma Ziyaretleri

Darmstadt Ticaret ve Sanayi Odası 

Uluslararası İlişkiler Direktörü Martin Proba tarafından karşılanan heyetimize

Darmstadt Ticaret ve Sanayi Odasının yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir.

Darmstadt bölgesinde 5 büyük kümelenme bulunmaktadır. Otomosyon, İlaç ve Kimya Sanayi, Otomotiv, Lojistik ve Bilgi Teknolojileri.

Otomotiv Kümesinde 600 üye firma bulunmaktadır. 13 yıl önce kurulmuştur. Üyelik aidatı bulunmamaktadır. Bilgi Teknolojileri kümesinde 4.000 üye bulunmaktadır. Yıllık 500 € aidat alınmakta olup, 70.000 kişi bu sektörde istihdam edilmektedir. Otomasyon kümesinde ise yıllık 5.000 € aidat alınmakta, İlaç ve kimya sanayiinde ise üyelik aidatı bulunmamaktadır. Darmstadt Avrupa’nın eczanesi konumundadır.

Bursa’da Alman sermayeli 134 firmanın faaliyet gösterdiğini, 637 Bursa firması ise dünyanın en büyük 4’üncü ekonomisi olarak gösterilen Almanya ile ticaret yapmaktadır.

Darmstadt Ticaret ve Sanayi Odası, 70 bine yakın üyeye sahiptir. Darmstadt ekonomisi kimya ve eczacılık sektörlerinde tanınmış şirketler ile markalar tarafından şekillenmektedir.

Sözkonusu ziyaret kapsamında, Almanya - Türkiye arasındaki ticari ilişkiler görüşülmüş olup, iki ticaret odası arasında olası işbirlikleri hakkında istişare edilmiştir. 21/08/2014 tarihinde iki ticaret odası arasında imzalanmış olan iş birliği anlaşması ile ilgili olarak görüşmeler yapılmıştır.

Ghelichkhani

Ghelichkani firması 6 Mayıs 2015 tarihinde ziyaret edilmiştir. Ghelichkani firması halı ve kilim konusunda el dokuma yöntemiyle, çağdaş ve geleneksel motiflerle üretilen ürünlerin üretimi, ithalatı ve satışını yapmaktadır. Firma Darmstad merkezlidir.

Firma bünyesinde el dokuması oryantal ürünler için bir adet uzman bulunmaktadır. Firma prensip olarak çocuk işçi çalıştırılan ülkelerin ürünlerini ithal etmemektedir.

Firma  halı ve kilim satışlarının dışında dekoratif ev ve işyeri ürünlerin de üretim ve satışını gerçekleştirmektedir.

Ana ithalat gerçekleştirdiği ülke İran olup bu ülke dışında Türkiye, Pakistan gibi ülkelerden de halı ithalatı gerçekleştirmektedir.

 

Program hakkındaki düşünceler

2023 ihracat hedefleri doğrultusunda Odamız "Global Export Agency - Küresel İhracat Acentası" Projesi kapsamında düzenlenen ve “KOSGEB Yurtdışı İş Gezisi Desteği” ile "BTSO Yurt Dışı Ticari Ziyaret Destek Programı" tarafından desteklenen bahse konu program, Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve üyelerimizin rekabet güçlerin arttırması açısından son derecede verimli geçmiştir.

İş Gezisi ile ilgili konaklama ve ulaşım masrafları KOSGEB tarafından desteklenecek olup diğer giderler için işletmelere BTSO tarafından 1000 TL’ye kadar destek sağlanacaktır.