TEXWORLD PARİS (ŞUBAT 2016)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

TEXWORLD / FRANSA/PARİS

14-18.02.2016
TEKSTİL
Fuar Hakkında

Sektörünün önde gelen fuarlarından olan TEXWORLD Fuarı, 14-18 Şubat 2016 tarihlerinde Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleştirilmiştir. TEXWORLD Fuarı tekstil, kumaş, hazır giyim, aksesuar ve tasarım alanlarında faaliyet gösteren tüm katılımcıları bir araya getiren bir platform görevi üstlenmiştir. 

 
TEXWORLD Paris Fuarı, Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere yılda 2 kez düzenlenmektedir. Bu seneki fuara 22 farklı ülkeden 653 firma standlı katılım sağlamış olup 15.000 civarında sektör temsilcisi ziyarette bulunmuştur.

 
Türkiye, Texworld Şubat 2016 Fuarında 99 standlı katılımcı ile temsil edilmiştir. 99 firmanın 27’si Bursa firmasıdır.

 
Fuar Web Sitesi;

http://texworld.fr.messefrankfurt.com/paris/en/visitors/welcome.html

 
Ürün Grupları; Her türlü tekstil ürünleri ve aksesuarları, hazır giyim, iplik, elyaf, kumaş, tekstil dizayn, tasarım ve kreasyon, deri, moda

 
Kurum Ziyaretleri

UIT - TEKSTİL SANAYİCİLERİ BİRLİĞİ

Ziyaret ile ilgili Açıklama:
1929'dan beri aktif bir şekilde iş hayatında bulunan Tekstil Sanayicileri Birliği (UIT), tekstil ve moda alanında yer alan işletmeleri geliştirmek ve onların gelişimini desteklemek görevini üstlenmektedir. 

 
UIT, Fransız firmaların rekabet edebilirliğini arttırmayı amaçlayan, kendi network sistemleri aracılığı ile firmalara sürekli destek olan, firmaların fuarlara katılımına teşvik eden, firmalara sürekli olarak pozitif enerji veren bir ortaktır.

 
UIT üye kurumları ile hükümet görevlileri arasında, kurumsal organlar ve çalışanlar arasında ve medya ve kurumlar arasındaki arayüz görevini üstlenmiştir. Ayrıca tüm moda, tekstil ve hazır giyim sektörünün savunucusu olarak bu sektörleri desteklemekte ve dinamik olarak sahada yer almaktadır.


16 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, UIT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Norbert Blanc tarafından karşılanan heyetimize Fransız tekstil firmaları ve Türkiye - Fransa arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirilmiştir.

 
BTSO heyetine Paris Ticaret Ataşesi Özlem Nudralı’nın da eşlik ettiği Tekstil Sanayicileri Birliği ziyaretinde Birlik Başkan Yardımcısı Norbert Blanc, Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkilerin özellikle son 20 yılda gelişim gösterdiğini ifade etmiştir. Tekstil sektöründe ortak çalışmalar yapabileceklerini belirten Blanc, Bursalı firmaları yakından tanımak ve yeni işbirliklerinin kapısını aralamak istediklerini söylemiştir.
 

PARİS MÜSİAD OFİSİ ZİYARETİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurulan bir “İşadamları Derneği”dir.

 
11.000’i aşan üyesi ile MÜSİAD;

•           46.000’e yakın işletmeyi temsil eden ve yaklaşık 1.600.000 kişiye istihdam sağlayan,

•           Yurtiçinde 86 irtibat noktası bulunan, üyelerinin sorunlarını, görüş ve önerilerini kamu kurum ve kuruluşlarına yerinde ileten,

•           Yurtdışında 65 farklı ülkede toplamda 168 nokta ile hizmet veren,

İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip güçlü bir “Sivil Toplum Kuruluşu”dur.
 

MÜSİAD’ın misyonu; ulusal ve uluslararası düzeyde bağımsız ve bağlantısız hareket eden bir işadamları derneği olarak, önceden belirlenen ilke ve değerleri paylaşan üye sayısını artırmak, üyeleri arasındaki dayanışmayı geliştirmek ve kendi içinde sağladığı bu birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmaktır.

 
BTSO heyetine Paris Ticaret Ataşesi Özlem Nudralı’nın da eşlik ettiği MÜSİAD Paris Ofisi’nde Şube Başkanı Hakan Kalaycı, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin istenen düzeyde olmadığına dikkat çekmiştir. BTSO ile işbirliği içerisinde profesyonel bir ekiple Fransa pazarına ilişkin detaylı bir çalışma yapmayı öneren Kalaycı, BTSO üyelerini Fransa’daki iş dünyası temsilcileriyle doğrudan görüştürebileceklerini ifade etmiştir. 

 
BTSO heyeti ise doğru projelerle ticareti artırmaya dönük önemli adımlar atılabileceğini belirterek Bursa’da son dönemde gerçekleştirilen fuarlar hakkında bilgi vermiş ve Fransız firmalarını Bursa’daki fuar organizasyonlarında daha fazla görmek istediklerini, bu konuda MÜSİAD Paris Şubesi ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etmiştir.

 
Program Hakkındaki Düşünceler

Söz konusu program Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini, düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve yurtiçi & yurtdışı pazar paylarını arttırmak amacıyla düzenlenmiştir ve 2 ülke arasındaki ekonomik gelişmelere katkı sağlamıştır.

 
Bahse konu Yurtdışı İş Gezisi kapsamında uçak bileti ve konaklama dışındaki masraflar BTSO tarafından karşılanacaktır.