INNOTRANS (EYLÜL 2014)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

INNOTRANS / BERLİN/ALMANYA

23-26.09.2014 
Ulaşım ve Demiryolu Teknolojileri
Fuar Hakkında

INNOTRANS fuarı, 23 - 26 Eylül 2014 tarihleri arasında Berlin / Almanya’da düzenlenmiştir. Fuar Messe Berlin GmbH tarafından 2 yılda bir düzenlenmektedir.

INNOTRANS fuarı ulaşım teknolojileri sektöründeki en geniş ve en kapsamlı fuar olma özelliğini taşımaktadırlar.

220’nin üzerinde ulaşım teknoloji firması ve birçok referans proje ile Berlin Almanya’nın ulaşım mühendisliği endüstrisinin ana odak noktası ve INNOTRANS fuarının gerçekleştirilmesi için ideal bir şehir olma özelliğini taşımaktadır.

55 ülkeden 2.758 katılımcı ve 100’den fazla ülkeden 138.872 kişinin ziyaret ettiği INNOTRANS 2014 fuarı sektörün en önemli fuarlarından biri olma özelliğini korumaktadır. Fuarın toplam stand alanı 102.843 m²’lik olarak gerçekleşmiştir. 

Kurum / Firma Ziyaretleri 

TD-IHK (Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası) 25 Eylül 2014 tarihinde saat: 16:00’da yerinde ziyaret edilmiştir. TD-IHK Genel Sekreteri Sn. Suat Bakır tarafından karşılanan heyetimize TD-IHK kurumunun vizyonunu, misyonunu, Almanya ülke ekonomisini açıklayan bir sunum gerçekleştirilmiştir.

Almanya’nın raylı sistemler alanında Türkiye için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu durumu geliştirmek için ikili ilişkileri geliştirmek gerektiği ve bu anlamda Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya’ya yapılan heyet ziyaretlerinin çoğaltılması gerektiği paylaşılmıştır.

22 Ekim 2003 tarihinde de Köln merkezli Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) kurulmuştur. TD-IHK, 2012'nin ilkbaharında Berlin'e taşınmıştır.

TD-İHK’nın vermiş olduğu hizmetler aşağıda sunulmaktadır;

Satış - pazarlama şansı ve yatırım imkanları konusunda araştırma ve bilgilendirme
Vergi, ekonomi ve iş hukuku konularıyla işyeri açma ruhsatı hakkında bilgilendirme ve uzman ağı ile iletişim sağlama
Almanya ve Türkiye’ye yönelik güncel iş birliği talepleri hakkında bilgilendirme
Delegasyon gezileri düzenleme ve yeni pazarlar ve yeni iş ortakları tanıma imkanı sağlama
Güncel toplantılar ve etkinlikler hakkında bilgilendirme
Yapılmış detaylı pazar araştırmaları ve kapsamlı adres - veri bankalarına ulaşım imkanı sağlama
Seminer, bilgilendirme toplantıları, açık oturumlar, sergi ve fuar organizasyonu
Politika, ekonomi ve hükümet çevrelerinden kurumlar nezdinde ve karar merciindeki kişiler düzeyinde ilişki imkanı
İş bağlantıları yaparken ve iş birliği imkanı ve ortaklık arama konusunda destek
Çok dilli olan uzmanlarımızın karşılaşabilecekleri dil ve kültürel engellerin kalkması konusundaki yardım. 
T.C. Ekonomi Bakanlığı Berlin Ticaret Müşaviri Sn. Buğrahan Erdoğan ile yapılan görüşmelerde Türkiye – Almanya Ekonomik ve Ticaret İlişkileri ve Almanya’da işbirliği imkanları konularından bilgilendirme yapılmıştır.. Dünden bugüne Almanya ile olan ticari ilişkilerimiz, firma hacimleri ve beklentiler görüşülmüştür. Almanya’da ticaret yapacak firmaların dikkat etmesi gereken hususlar ve ticaret yaparken takip edilecek yollar detayları ile paylaşılmıştır. Toplantı firmalarımız için faydalı olup olası işbirlikleri konusunda görüşmeler sağlanmıştır.

Program hakkındaki düşünceler:

Söz konusu program Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini, düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve yurtiçi & yurtdışı pazar paylarını arttırmak amacıyla düzenlenmiştir ve 2 ülke arasındaki ekonomik gelişmelere katkı sağlamıştır. İş Gezisine firma temsilcilerinin dışında, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Sn. Erslan Aslan ve T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, T.C. Bursa Valisi Sn. Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Recep Altepe, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Sn. Remzi Topuk, Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katılmıştır.

Bahse konu Yurtdışı İş Gezisi kapsamında uçak bileti ve konaklama dışındaki masraflar BTSO tarafından karşılanacaktır.