MİR DETSTVA ÇOCUK - GENÇ ÜRÜNLERİ FUARI (EYLÜL 2014)

  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi
  • Küresel Fuar Acentesi

MİR DETSTVA ÇOCUK - GENÇ ÜRÜNLERİ FUARI / MOSKOVA/RUSYA

23-26.09.2014 
Çocuk ve Genç Ürünleri
Fuar Hakkında

CIF Mir Detstva Fuarı 21-25 Eylül 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Moskova şehrinde Expocenre fuar alanında gerçekleştirilmiştir.

1994 yılından beri her yıl gerçekleştirilen fuar 2014 yılında 480 yerel, 32 farklı ülkeden 137 yabancı olmak üzere toplam 617 firmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. (Avustralya, Belarus, Belçika, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İsrail, İtalya, Japonya, Litvanya, Hollanda, Filipinler, Polonya, Prtekiz, Romanya, Rusya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Tayvan, Tayland, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, ABD) Fuar süresince toplam 18470 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. 

Kapsadığı Alanlar;

Çocuk ve Bebek Bakım ürünleri ve tekstil ürünleri, Çocuk ayakkabıları, iç giyimi, kitaplar, oyun ve oyuncaklar, yılbaşı süslemeleri vb. 

22-25 Eylül 2014 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenmiştir. 1993 yılından beri yılda iki kez gerçekleştirilen fuara 2012 yılında 794’ü yabancı olmak üzere toplam 2561 firma katılım sağlamıştır. Ayrıca 23930 ziyaretçinin 23930’u ticari alıcılardan oluşmaktadır.

Kapsadığı Alanlar;

Tekstil konusunda hem giyim hem de ev tekstil gruplarını bir platformda toplayan fuar moda, aksesuar gibi alt segmentleri de barındırmaktadır.  Ana grup olarak çocuk iç giyimi, kürk giyim, dış giyim, örme ve dokuma tekstil ürünleri, tekstil makinaları gibi ürün grupları da fuarda yer almaktadır.

24-26 Eylül 2014 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenmiştir. 1999 yılından beri her yıl gerçekleştirilen fuara 124 yerel olmak üzere 20 farklı ülkeden toplam 312 firma katılmıştır. Avusturya, Bangladeş, Belarus, Çin, Mısır, Fransa, Almaya, Yunanistan, Hindistan, Moldovya, Pakistan, Polonya, Portekiz, Rusya, İspanya, Tayvan, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD den katılımcılar ürünleri fuar boyunca sergilemişleridir.

Kapsadığı Alanlar;

Tekstil ve Ev tekstili ana gruplarının altında giyim, mobilya, aksesuar, banyo eşyaları, yatak örtüleri, masa örtüleri, perde, tül vb. ürünler fuarda sergilenmiştir. Messe Frankfurt  tarafından gerçekleştirilen fuar 08-11 Ocak 2014 tarihlerinde Frankfurt Almanya’da ve 19-21 Haziran 2014 tarihlerinde Yeni Delhi- Hindistan’da da organize edilmiştir.  Sektörünün en önemli fuarı olarak yıl içerisinde farklı ülke ve şehirlerde üç sezona yayılarak gerçekleştirilen fuar yoğun  ilgi görmektedir.

Kronos- X firması 22/09/2014 tarihinde saat 14:00’da ziyaret edilmiştir. Ziyaret kapsamında Kronos- X firma yetkilisi Sayın İsa Çelikcan tarafından firmanın faaliyetleri ve Rusya bebek, çocuk ve genç tekstil ürünleri hakkında bilgi alınmıştır. 2006 yılnda kurulmuş olan firma bebek ve çocuk tekstil ürünlerini ithal ederek Rusya pazarında perakende firmalarına satışını gerçekleştiriyor. Ürünlerin ithalatı konusunda son bir yıldır Türk firmaları ile daha fazla çalışma fırsatı elde ettiklerini belirtmişlerdir. Türkiye’den ithal edilen malların diğer ülkelere kıyasla daha kısa sürede teslim edilebilmesi Türkiye için avantaj oluşturmaktadır. Ancak firma yetkilisi Türk firmalarının üretim olarak 0-3 yaş grubu tekstil ürünlerine yönelmesinden dolayı bu yaş grubu dışında kalan kısım için Türkiye’den ithalat yapamadığını da yorumlarına eklemiştir.

Navigator Ltd. ve Optima Test Ltd firmalarının yetkilisi Sayın Yurnava Olessia Katerina City Hotel toplantı salonunda saat 10:00’da görüşme yapılmıştır. Yurnava Olessia tarafından,  Rusya’ya tekstil ürünü ihracatı yapmak isteyen firmaların hangi prosedürü izlemesi gerektiği hakkında iş gezisi organizasyonumuza katılan firmalara bilgi verilmiştir. Toplantı notları şu şekildedir:  Belarus, Kazakistan ve Rusya’nın gümrük birliğine tabi olmasından dolayı AB71 ve AT19 özel sertifika sistemi uygulanmaktadır. Bu sertifikalar ürün grubuna istinaden verilmekte olup Türkiye’den yapılacak ihracat için sertifika alınacak olan ürün numunesi firmaya gönderilerek teste tabi tutulmaktadır. Ayrıca ihracat yapacak olan olan firma/firmaların Rusya’da yerleşik bir firma adresini de muhatap olarak bildirmeleri gerekmektedir.  Sertifikasyon sisteminde çocuk ürünleri iç çamaşırı, üst giyim ve dış giyim olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır ve sertifika hem ürüne hem de firmaya verilmektedir.  Bu sistem, ihracatı yapan firmadan kaynaklı bir problemle karşılaşılması durumunda ihracatçı firmanın bulunmasını kolaylaştırıyor.

Firmanın hizmeti ;

Tekstil ürünleri için gerekli testlerin yapılarak sertifikaların verilmesi

Hizmet verilen piyasalar;  Tekstil sektörü (Ev tekstili, giyim vb. )